Блог Інтернет-магазин
Новини

Дізнавайтесь новини зі світу смаків, а також актуальну інформацію про події та спеціальні пропозиції у WINETIME!

20.09.2013

Засідання віскі-клубу на тему: "Острови Шотландії - Islay, Jura, Arran. Частина 2"

13 вересня 2013 в виномаркеті «Wine Time» відбулося 3-е засідання Whisky Club-Vinnytsia. Тема лекції «Острови Шотландії - Islay, Jura, Arran. Частина 2».
Засідання віскі-клубу на тему:

 У нас була можливість спробувати острови на смак. Вийшла цікава прогулянка, всі три острови кардинально відрізняються один від одного за стилем, особливо Великий острів Айла, з якого ми обрали два цікавих зразки (Lagavulin і Bruichladdich). Дегустували саме ці три острови, тому що вони знаходяться недалеко один від одного, на південно-західному узбережжі Шотландії. Далі ми будемо подорожувати по островах: Малл, Скай і Оркні.

У групу західних островів входять Зовнішні і Внутрішні Гебридські острови, це - Канна, Айона, Колонсей, Льюїс, Тайрі, Еріскей, Стаффа, Алва, але тільки на чотирьох з них: Джура, Арран, Скай, Малл - зараз виготовляють віскі. Острів Айла, звичайно ж, до цього списку не входить - його виділяють як самостійний регіон. На півночі країни віскі виробляють на Оркнейських островах. Тут виганяють віскі Highland Park і Scapa. У 2004 році на самій півночі Шотландії, на Шетландських островах, відкрилася винокурня Blackwood Distillery.

До речі, якщо у вас немає можливості всі ці острови об'їхати, можете здійснити уявну подорож, зробивши всього лише один ковток. У 2004 році з’явився віскі Six Isles (шість островів) - купаж солодових віскі з усіх шести островів. Цей віскі був названий «Найкращим новим продуктом» року.

Дегустаційні зразки:

1. Jura «Origin» 10 y.o (Jura)

2. Arran 14 y.o (Arran)

3. Bruichladdich Sherry (Fino) Edition 1992/17 y.o. (Islay)

4. Lagavulin 16 y.o. (Islay)

1. Jura (Джура)  - в історичних книгах збереглися записи про те, що віскі на острові Джура гнали ще в 1502 році. У минулому там було кілька винокурень, але зараз залишилася лише одна - Isle of Jura. Побудована в 1810 році, вона неодноразово змінювала господарів і не раз відправлялася «у стан сну».  У 1963 році винокурня на старому місці була повністю відбудована заново і почала виробляти віскі, це був перший спирт після більш ніж 50-річної перерви. За стилем Джура не схожий на острівні віскі: у ньому немає торфу, мало солі, морських ароматів. Але нещодавно була запущена серія Superstition (Забобон), при виробництві якої був використаний копчений на торфі солод.

Jura «Origin»

Тип: солодовий

Міцність: 40%

Вік: 10

Розташування : Острів Джура (Нагір'я).

Коментар: аромат м'який, не дуже глибокий, злегка хвойний, сухий. Смак трохи солонуватий, відчуваються нотки горіхів.

2. Arran (Арран) – в перекладі з гельської  Arran - означає «Далекий острів», знаходиться він зі східного боку півострова Кінтайр, тут практично не буває вітрів і клімат тепліший, ніж на інших островах. На початку ХIX століття тут було не менше 50 винокурень. Але виробники не витримали конкуренції з великими винокурнями з Кемпбелтаун і змушені були закрити виробництво. Перша легальна винокурня на цьому острові за останні півтора з гаком століття, була запущена тільки в 1995 році, а перший віскі був розлитий в 1998 р. Винокурня була побудована групою приватних інвесторів на чолі з Гарольдом Каррі, колишнім керуючим компанії Chivas Bros.. Винокурня так само як і Джура практично не використовує копчений солод. Так само компанія випускає різновиди віскі, які дозрівають у винних бочках (херес, портвейн, сотерн, амароне). Сорти віскі Арран не схожі на інші острови, спирти солодкі і квіткові. Виробник намагається створити віскі в спейсайдівському стилі.

«Arran»

Тип: солодовий

Міцність: 46%

Вік: 14

Розташування : Острів Арран (Нагір'я).

Коментар: аромат віскі з квітковими нотками, відтінки грушевих льодяників, зелених яблук і цитрусових. Смак солодкий і свіжий з легким зерновим присмаком і освіжаючою фруктовою кислинкою.

3. Islay - якщо провести опитування серед населення планети, що розбирається в алкоголі, і запитати який натуральний (вироблений без ароматизаторів, смакових елементів і т.д. ) міцний спиртний напій має найбільш незвичайний характер, впевнений, що вісім з десяти скажуть, що це віскі з острова Айла. Насправді знайти щось схоже на Lagavulin, Laphroaig, Bowmore, Ardbeg або Caol Ila просто не можливо.

Цілком можливо, що саме острів Айла є колискою виробництва віскі в Шотландії. Це найбільш південний з західних островів, який розташований всього 20 км від північного узбережжя Ірландії, звідки прийшли всі секрети винокуріння. Айла має довжину 40 км зі сходу на захід і ширину з півночі на південь 32 км. Тут дуже родючі ґрунти, які підходять для вирощування ячменю. Четверта частина всього острова покрита торфом. Головний населений пункт Bowmore, тут також розташована однойменна винокурня. У 19 столітті на острові працювала 21 винокурня, в перебігу останніх 20-ти років на Айлі існує 8 виробників віскі, причому не всі вони постійно діяли: Lagavulin, Laphroaig, Bowmore, Ardbeg, Caol Ila, Bruichladdich, Bunnahabhain.

Отже, якість і стиль віскі залежить багато в чому від води, на Айлі вся вода пахне торфом. Але у кожного виробника своє джерело води і вміст часток торфу і мінеральність в кожному випадку різні. Від цього залежить різниця в смаку. Аромати морської солі і водоростей айлівські віскі набувають під час витримки, склади усіх винокурень знаходяться на узбережжі, і бочки дихають морським повітрям, а під час сильних штормів склади навіть заливає. З чим тільки не порівнюють аромат віскі з цього острова: запах креозоту, кирзових чобіт, дьогтю, мазі Вишневського, машинного масла. На тлі цих незвичайних ароматів зустрічаються так само і відтінки фруктів, прянощів, спецій і рослин. Спирти з цих країв цінуються за органолептичну складність.

Для віскі з острова Айла існує поняття ppm ( parts per million ) - частин на мільйон - це міра вимірювання фенолів (копченості, торф'янистої ) у солоді. Для Lagavulin, наприклад, використовують солод 35 ppm.

А загалом всі віскі з острова Айла унікальні, але вони мають загальний стиль: насичені морською сіллю, водоростями і навіть якщо в них немає торфу і диму (як у Bruichladdich і Bunnahabhain), в них відчувається ISLAND SPIRIT.

Bruichladdich - рік заснування 1881. Як і багато інших винокурень Шотландії вона періодично припиняла роботу - з 1929 по 1938 і з 1995 по 1998 рр. У 2000 році була викуплена групою професіоналів у цій індустрії, серед яких один з найбільш харизматичних дистиллерів Шотландії - Jim McEwan (Джим МакЮен ). Традиційно тут виробляли віскі без використання торфу, але в 2001 році була випущена торф'яна версія Port Charlotte, а в 2002 р. був випущений віскі з найсильнішим у світі торф'яним ароматом - Octomore. В даний час віскі Bruichladdich випускається у великій різноманітності версій і сортів. Характерна особливість винокурні - повна відмова від карамелі (барвника) і холодної фільтрації.

Bruichladdich Sherry ( Fino ) Edition 1992

Тип: солодовий

Міцність: 46%

Вік: 17

Розташування : Острів Айла.

Коментар: відмінна комбінація двох типів бочок, з американського і іспанського дуба. Американські бочки з-під бурбона та іспанські під хересу фіно. Віскі вийшов дуже збалансований, солодкий і свіжий з нотками винограду, солодкого ячмінного солоду, ванілі, а також фруктово-квітковими і цитрусовими відтінками. У смаку ми теж відчуваємо солодкість солоду, сухофрукти і мигдальний горіх. Післясмак НЕ торф'яний, фруктовий, тривалий.           

4. Lagavulin - виробництво було запущено в 1816 р. в місті Порт Еллен і є однією з найбільших винокурень Айли. Входить в основу віскі White Horse. Найчастіше зустрічається в 16-річному віці, але існує більш димний і різкий 12-тилітній варіант, бочкової міцності. Це один з великих віскі Шотландії, що незмінно отримує найвищі оцінки в рейтингах визнаних фахівців.

Тип: солодовий

Міцність: 43%

Вік: 16

Розташування : Острів Айла.

Коментар: в ароматі щільний і насичений, зустрічаються нотки диму, торфу, йоду, солодких водоростей, спецій і сухофруктів. Смак яскравий, торф'яний, землисто -копчений, солонуватий з димно-медичними тонами, через деякий час виявляється легка фруктова солодкість. Післясмак дуже тривалий.

На засіданні були присутні 17 учасників віскі-клубу. Наступне засідання відбудеться 7 жовтня 2013 р. в ресторані «Віденська Кава». Тема дегустації «Острови Шотландії - Mull, Skye, Orkney.Частина 3».

Звіт підготував сомельє виномаркету «Wine Time» у м. Вінниця – Тимур Кватернюк.