Блог Інтернет-магазин
Новини

Дізнавайтесь новини зі світу смаків, а також актуальну інформацію про події та спеціальні пропозиції у WINETIME!

26.11.2014

Whisky Club «Dnipro»

Відбулося чергове засідання Whisky Club у м Дніпропетровськ. На засіданні були продегустовані різні віскікурні в подачі від незалежного ботлера «Gordon & MacPhail». Компанія Gordon & MacPhail - найбільший незалежний ботлер Шотландії та оптовий торговець алкоголем з давньою історією. І саме завдяки їй у нас випала можливість спробувати віскі з таких віскікурень як Glen Elgin, Mannochmore, Macduff і Fettercairn.

Продегустовані позиції:

  1. 1.   Glen Elgin 1995-2007 (12yo), Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice, Refill Sherry, 46%
  2. 2.   Mannochmore 1990-2006 (16yo), Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice, Refill Sherry Butts, 46%
  3. 3.   Macduff 1989-2007 (18yo), Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice, Refill Sherry Casks, 43%
  4. 4.   Fettercairn 1992-2010 (18yo), Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice, Refill Sherry Casks, 46%

Gordon & MacPhail об’єднала під своїм крилом такі різні, і в той же час такі однакові віскікурні. Тому її історія не менш цікава ніж смак живої води, яку компанія випускає у світ.

Своє літочислення компанія веде з 24 травня 1895. В цей день в самому центрі шотландського міста Елгін (Elgin) на South Street Джеймс Гордон та Олександр Макфейл (James Gordon і John Alexander MacPhail) відкрили новий бакалійний магазин. У його просторому торговому залі гідне місце було відведено алкогольній продукції, і цьому малося своє пояснення. Справа в тому, що один з компаньйонів, Джеймс Гордон, активно займався оптовою торгівлею віскі. Його посередницька фірма процвітала, а сам Джеймс Гордон зажив слави знавця віскі і майстра щодо складання купажів.

Незабаром партнери перейшли до випуску купажів під єдиною торговою маркою Gordon & MacPhail і потім налагодили їх поширення по всій північній Шотландії.

У ті далекі роки майже весь вироблений у віскікурнях спирт використовувався для виробництва віскі категорії blended. Проте серед населення Хайленда завжди були стійкі шанувальники односолодового віскі. Ці прабатьки сьогоднішніх ентузіастів стали першими покупцями віскі категорії single malt від Gordon & MacPhail. Спершу компанія продавала односолодові віскі в Хайленді, а починаючи з 1896 року розширила дистрибуцію за межі регіону.

Бакалійному магазину не виповнилося й року, коли для роботи в ньому був найнятий помічником п'ятнадцятирічний підліток Джон Уркуарт (John Urquhart). Оскільки цей розторопний юнак буквально все схоплював на льоту, йому було виявлено високу довіру асистувати Джеймсу Гордону у відборі і закупівлі діжок у місцевих віскікурнях. Створення рецептів перших домашніх купажів також не обійшлося без участі Джона Уркуарта.

В березні 1915 року Олександр Макфейл за станом здоров'я пішов на спочинок, і, як і слід було очікувати, місце партнера по бізнесу дісталося 35-річному Джону Уркуарту. Раптово, двома тижнями пізніше після відходу з компанії Макфейна, помер Джеймс Гордон. Результатом цієї трагічної події стало призначення Джона Уркуарт головним партнером, ознаменувавши тим самим момент початку управління компанією спочатку самим Джоном Уркуарт, а потім і його нащадками.

Треба віддати належне відданості справі та далекоглядності Джона Уркуарта, який надалі крім бакалійного бізнесу став активно розвивати посередницьку діяльність, віддаючи перевагу торгівлі односолодовим віскі. Процвітаюча компанія Gordon & MacPhail бутилювала за ліцензією продукцію таких іменитих віскікурень, як Macallan, Glenlivet, Glen Grant, Linkwood і Mortlach.

Будучи на той час зрілим експертом в області алкоголю, Джон Уркуарт невпинно досліджував взаємодію віскі і дерева, що привело його до нестандартних для того часу рішенням. Він почав відбирати на віскікурнях молоді спирти і заповнювати ними свої власні бочки, витримуючи їх набагато довше, ніж це практикувалося офіційними виробниками. Витримка віскі у діжках відбувалася на складі компанії до моменту, коли віскі досягав найкращих характеристик, і тільки потім напій бутилювався.

В результаті численних дослідів Джон Уркуарт утвердився в думці, що "дерево робить віскі". Керуючись даними судженням, він визначав подальшу долю зріючого віскі: в однобочковой розлив, односолодовий бленд або в купаж. Мистецтво відбору діжок Джон Уркуарт передав своїм дітям і внукам, які настільки успішно продовжили справу Gordon & MacPhail, що вже до 50-х років минулого століття сімейна колекція односолодових віскі вважалася однією з найбільших і найбільш ексклюзивних в світі і залишається такою досі.

В середині 1960-х Джордж Уркуарт (George Urquhart), онук Джона, будучи потомственим знавцем віскі, вирішив об'єднати в одній лінійці, названої Connoisseur's Choice, що в перекладі означає "вибір знавців", особисто відібрані односолодові розливи різних віскікурень. Серія Gordon & MacPhail Connoisseur's Choice надійшла в продаж на швидко зростаючі ринки Італії, Франції, Америки та Нідерландів і швидко підігріла інтерес до односолодових віскі в усьому світі.

Через деякий час успішний сімейний бізнес спіткала реорганізація. В кінці 1970-х компанія Gordon & MacPhail була акціонована і перетворилася на товариство з обмеженою відповідальністю. Проте, право власності і управління донині залишається в руках родини. Стівен Ренкін (Stephen Rankin) і Нейл Уркуарт (Neil Urquhart), внуки Джорджа Уркуарта, є директорами компанії, яка, незважаючи на свою давню історію і багатий асортимент, так і залишилася невеликою. В штаті Gordon & MacPhail всього 130 співробітників.

В даний час на складах Gordon & MacPhail зберігається понад 700 різних спиртів віком від 5 до 70 років. Завдяки своїм унікальним запасам спиртів компанія Gordon & MacPhail випустила у світ гучну серію 70-річних розливів, в складі якої поки числяться тільки Glenlivet 70 YO і Mortlach 70 YO. Але всім зрозуміло, що за цими першопрохідцями піде поповнення.

А щодо самих віскікурень то і вони мають чим здивувати.

Glen Elgin - це одна з тих віскікурень, які народилися практично під час славнозвісної кризи Паттісона з усіма звідси витікаючими. У 1898 році її спроектував Чарлз Доіг для банкіра Джеймса Карла і колишнього менеджера Glenfarclas Вільяма Сімпсона. Вартість споруди тоді становила £ 13 000. Говорили, що це буде остання видана тут ліцензія на віскі, а також останнє будівництво дистиллерії на найближчі 50 років. Але вона виявилася останньою для цієї місцевості, аж до спорудження Tormore в 1958 році.

Спирт тут почали переганяти в травні 1890. Потім все закінчилося. Паттісон всіх добив. Виробництво припинилося через півроку після старту. В лютому 1901 господарство було виставлено на аукціон за ціною £ 5000. Анонімний покупець взяв її за £ 4000. У 1930 році її придбала Scottish Malt Distillers. Основні спирти йшли на бленд White Horse. У 1964 році почалася реконструкція. Кількість перегінних кубів збільшили з двох до шести. Нинішні господарі також використовують місцеві спирти для блендів, але спочатку випустили віскі в серії Flora & Fauna (на етикетці housemartin - ластівка) - вирішили зробити ставку на місцевий синглмолт і включити його в серію Classic Malts (куди вже увійшли Caol Ila, Glen Ord, Dufftown і Clynelish). (Ігор Мальцев "Подорож віскі. Легенди Шотландії")

Glen Elgin 1995-2007 (12yo)

Колір: світло золотистий.

Аромат: чудово розвивається - від гіркувато-зеленого, до фруктово-кондитерського з нотками яблука і хересними нюансами і цитрусовими, тут розкриваються відтінки ванільної випічки і лимонаду буратіно (СРСР)

Смак: легка перцева гострота, ніжний, фрукти, лимонад. Середній післясмак.

Оцінка: 85

Mannochmore була побудована біля стін Glenlossie. Віскікурні економічно незалежні один від одного, хоча у них спільні склад, завод з виробництва корму для худоби, особовий склад і менеджмент. Відносно молода віскікурня Mannochmore була побудована компанією Scottish Malt Distillers Ltd в 1971 році. Хоча ліцензія на неї була в руках John Haig & Sons, Mannochmore була спроектована як подоба Glenlossie. Ті ж шість перегінних кубів, співставних за розмірами, хоча на Mannochmore на них не встановлені очисники. Тому місцевий спирт має дещо більш суворий характер. На обох стоїть по шість бочок для ферментації з модрини. Велика частина виробленого віскі йде в бленди компаній Haig і Dimple. У вигляді синглу продукція йде в серію Flora & Fauna (на етикетці великий плямистий дятел). Також компанія виробила випуск в серії Rare Malts.

З віскі цього заводу пов'язаний дивний продукт під назвою Loch Dhu («Чорне озеро»). Його випускала UDV (United Distillers & Vintners). Мало того, що назва прямо відсилає до назви рибного паразита, так ще ніхто толком не знає, яким чином тут досягали чорного кольору віскі. Хтось казав, що це сліди вугілля, а більш осудні вважали, що в напої занадто багато карамелі і барвника E150. Незважаючи на те, що в деяких країнах на кшталт Данії цей продукт добре пішов, Scotch Whisky Association домоглася того, що напій прибрали з ринку. А в Данії виниклу порожнечу намагалися заповнити іншим віскі під назвою Cu Dhub - теж чорним, але яке більшою мірою відповідало вимогам стандартів. (Ігор Мальцев "Подорож віскі. Легенди Шотландії")

Mannochmore 1990-2006 (16yo)

Колір: світлий бурштин.

Аромат: солодово-льодяниковий, фруктове печиво, свіже, масло, цитруси, легка ваніль, льодяник з лакричним відтінком.

Смак: на початку трав'янистий, фрукти, яблуко, цедра лимона, солод.

Оцінка: 84

Macduff була заснована в 1962 році і вже через 12 років була продана Bacardi. Стоїть на самому кордоні регіону Спейсайд на березі річки Деверон між містами МакДаффі і Банфф. Перший замок в Банфф побудували, щоб дати відсіч вікінгам. Щоб бути ближчим до війни і слави тут свого часу поселився король Малкольм IV. Банфф  - це ганзейське місто як Гамбург і Новгород. Велику ділянку землі по лівій стороні гирла річки купив свого часу Вільям Дафф і став герцогом Файфским. Його син постійно підвищував статус міста. І сьогодні місто вважається одним з найбільш добре збережених старих міст Шотландії. Місцева віскікурня була першим підприємством в Шотландії, яке експериментувало з металевими резервуарами для мацерації. Тут же було вперше введено підігрів перегінних кубів паром. (Ігор Мальцев "Подорож віскі. Легенди Шотландії")

Macduff 1989-2007 (18yo)

Колір: солом'яний.

Аромат: сіно, мінеральність, спеції, натяк на торф, шкіра, ванілька, смолисто-горілі нотки.

Смак: трохи маслянистий, фрукти, в післясмаку виникає легка м'ятна перцевість..

Оцінка: 85

Між Абердином і Данді лежить класична дистиллерія Fettercairn (по-гельськи Fothair Chàrdain). Поруч - королівський замок Kincardine в руїнах. Колись тут було місто, але потім воно спорожніло. Засновник дистиллерії - сер Олександр Рамсей. Fettercairn вважається однією з найстаріших ліцензованих віскікурень в Шотландії - з 1894 року. Невипадково тут підкреслюється «ліцензованих», бо село та околиці славилися великою кількістю нелегальних самогонників. Поля були багаті, вода  чистою, а гори дозволяли ховатися від податкових інспекторів. А господарі землі намагалися не помічати нелегального віскі.

Історія віскікурні відображає історію самої галузі в Шотландії з її злетами і падіннями. Сер Томас Гледстоун, господар віскікурні, був рідним братом прем'єр-міністра Британії. Так що уряд усвідомлював важливість віскі для Британії в цілому і для Шотландії зокрема. Ця віскікурня свого часу носила й інші назви, зокрема Newthermill, Fetter Cairn. (Ігор Мальцев "Подорож віскі. Легенди Шотландії")

Fettercairn 1992-2010 (18yo)

Колір: світле сухе вино із зеленим відливом.

Аромат: дюшес, аскорбінка, солодова солодкість, мінерали.

Смак: дюшес, фрукти, солод, невелика кількість ноток червоних порічок, смак закінчується приголомшливою, але простою солодкістю

Оцінка: 84

Звіт підготував Третяк Руслан, шеф-сомельє виномаркету Wine Time у м. Дніпропетровськ.

З Днем народження, WINETIME в Івано-Франківську!
З Днем народження, WINETIME в Івано-Франківську!